خوش آمديد!
13:29 پنج شنبه 4 ارديبهشت ماه ، 1393
Plantbio.ir: تالار گفتمان

www.plantbio.ir :: نمايش موضوعات - ویژگی های گیاهان تک لپه

`

ویژگی های گیاهان تک لپه

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع    

   www.plantbio.ir صفحه اول انجمن -> بخش دانشجویی -> تاکسونومی گیاهی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

admin
مدیر سایت
مدیر سایت

وضعيت: آفلاين
3 خرداد ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 168
امتياز: 500000
تشکر کرده: 1
تشکر شده 4 بار در 4 پست


ارسالارسال شده در: دوشنبه، 25 مهر ماه ، 1390 17:37:56    موضوع مطلب: ویژگی های گیاهان تک لپه پاسخ همراه با اعلان

خصوصیات تک لپه ایها :
تک لپه ایها تنها با تعداد لپه از سایر گروهها متمایز نمی شوند بلکه با مجموعه ای از ویژگیهای تشریحی و اندام شناسی که دارند در نظر اول قابل تشخیص می باشند.

خصوصیات ریخت شناسی :

1- ریشه اصلی که از ریشه چه منشاء می گیرد پس از مدت کوتاهی از رشد باز می ایستد و به جای آن تعداد زیادی ریشه های نابجا که روی ساقه می روید به وجود می آید ، این ریشه ها نازک بوده انشعابات کمی دارند.
2- ساقه ها جزدر سطح گل آذین منشعب نمی گردند . در سطح اخیر ، شاخه حامل یک پیش برگ است که بین شاخه و ساقه قرار گرفته در صورتیکه در دولپه ایها معمولا دو پیش برگ وجود دارد.
3- برگها معمولا بدون دمبرگ و گوشواره بوده و تنها هستند ، دارای یک غلاف که کمو بیش ساقه را فرا می گیرد ، پهنک برگ معمولا باریک دراز و دارای رگبرگ های فراوان و موازی یکدیگرند که در امتداد محور طولی پهنک قرار می گیرند و رگبرگ های ظریفی آنها را به هم متصل می کند ( این ویژگی در عده ای مانند نخل ها و تمیس عمومیت ندارد ) و در بعضی از دو لپه ایها ، چنین ویژگیهایی در برگ آنها دیده می شود.
4- فرمول گل تک لپه ایها معمولا 3 ک + 3گ+ 3 ن + 3 م است ولی این فرمول عمومیت ندارد چه از نظر افزایش و کاهش تعداد و چه از نظر طرز قرار گرفتن قطعات زیرا که در اشکال قدیمی به صورت مارپیچ هستند. ( البته معمولا قطعات گل را مضربی از 3 در نظر می گیرند ) علاوه براین گاهی فرمول گل دو لپه ایها مشابه تک لپه ایها است مانند بعضی از رانالها و پلی گوناسه ها .
5- از نظر تولید مثل تک لپه ایها مشابه دو لپه ایها هستند ( همان تحول در دستگاههای نر و ماده و همان لقاح مضاعف ) . ولی از نظر تشکیل دانه های گرده و ویژگیهایی متفاوت مشاهده می شود : در نزد دو لپه ایها هسته سلول مادر گرده دوبار تقسیم شده و 4 هسته تشکیل می شود و سپس دیواره های سلولزی آنها را جدا کرده و 4 میکروسپور به وجود می آید، در صورتیکه در تک لپه ایها بعد از هر تقسیم دیواره ای آنها را از هم جدا می نماید. این وضع در تعدادی از تک لپه ایها مانند تیره زنبق و تیره ثعلب و غیره صدق نمی کند برعکس در بعضی از دو لپه ایها پس از هر تقسیم دیواره به وجود می آید.

ویژگی های تشریحی :

1- ریشه همیشه ساختار اولیه خود را حفظ کرده و آوند های چوبی و آبکش به صورت متناوب در استوانه مرکزی دیده می شوندو آوندهای چوبی به طریق مرکز گرا به وجود میآید. در تک لپه ایها کلاهک ریشه به صورت ورقه هایی به طور کامل می ریزد در صورتیکه در بازدانگان و دو لپه ایها کلاهک ریشه به نحو کامل نمی ریزد، سطح ریشه تک لپه ایها صاف در صورتیکه در دو لپه ایها ناصاف می باشد.
2- در گیاهان تک لپه تعداد دستجات آوند های چوبی و آبکش معمولا بیش از دو لپه ایها است.
3- آوندهای چوب – آبکش در ساقه تک لپه ایها معمولا بر روی دوایر متحدالمرکز قرار دارنددر صورتیکه در ساقه دو لپه ایها روی محیط یک دایره قرار دارند. در تک لپه ایها دستجات چوب _ ابکش هرچه به مرکز ساقه نزدیک تر هستند ، بزرگترند و تعدا د آنها کمتر می شود، در ضمن بر خلاف دو لپه ایها ، حد بین پوست و استوانه مرکزی در تک لپه ایها مشخص نیست و ضخامت پوست بسیار نازک است.
4- در تک لپه ایها دستجات چوب _ آبکش ساقه را معمول حلقه ای از سلول های اسکلرانشیمی یا فیبری احاطه می کند . گاهی به جای مغز حفره بزرگی وجود دارد، مانند ساقه ماشوره ای تیره گندم. وضع قرار گرفتن آوند های چوبی نسبت به آوند های آبکش در تیره های مختلف گیاهان تک لپه متفاوت است ولی به طور کلی ، به صورت یک جانبی یا هم مرکز هستند، در این حالت به ویژه در ساقه های زیر زمینی ، آوند های چوبی به صورت V و آوندهای آبکش در بین دو شاخه آن قرارمی گیرد و حتی گاهی آوند های چوبی ، آبکش ها را احاطه می کنند و حول مجموع آنها سلول های اسکلرانشیمی قرار می گیرد.
5- بر خلاف دو لپه ایها که تقریبا همه واجد بافت پسین هستند ، گیاهان تک لپه به طور کلی فاقد ساختمان پسین می باشند. در ایمورد لازم است که دونوع استثناء را ذکر کنیم :

الف – کامبیوم در بین دستجات آوندی غلاف برگ ، محورهای گل ، محور روی لپه ای در نزد گندمیان و جگن ها و نرگس سوسنیان ( در این گیاهان نشانه ای از اجداد اولیه که واجد ساختمان پسین بوده اند حفظ شده است ) وجود دارد.
ب – در نزد نمونه های درختی نظیر خنجریYucaa و صبر زرد Aloea و دراسنا Dracaena ضخیم شدن ساقه در نتیجه وجود تشکیلات غیر عادی است ، یک لایه زاینده چوب پنبه و پارانشیم های پوستی که در این گیاهان فعالیت می نمایند از خارج ایجاد چوب پنبه و از داخل پارانشیمهای پوست را به وجود می آورد که عده ای از سلول های آن تمایز یافته تبدیل به دستجات آوند های چوب _ آبکش می شوند، در نتیجه همین فعالیت است که ضخامت ساقه بسیار قابل توجه می گردد.

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   

   www.plantbio.ir صفحه اول انجمن -> بخش دانشجویی -> تاکسونومی گیاهی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group