خوش آمديد!
20:29 يكشنبه 31 فروردين ماه ، 1393
Plantbio.ir: تالار گفتمان

www.plantbio.ir :: نمايش موضوعات - بافت های گیاهی ( تیپ های روزنه

`

بافت های گیاهی ( تیپ های روزنه

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع    

   www.plantbio.ir صفحه اول انجمن -> بخش دانشجویی -> بافت شناسی و مورفولوژی گیاهی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

admin
مدیر سایت
مدیر سایت

وضعيت: آفلاين
3 خرداد ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 168
امتياز: 500000
تشکر کرده: 1
تشکر شده 4 بار در 4 پست


ارسالارسال شده در: سه شنبه، 18 مرداد ماه ، 1390 16:21:53    موضوع مطلب: بافت های گیاهی ( تیپ های روزنه پاسخ همراه با اعلان

اقسام روزنه :[align=justify]

در ن نهاندانگان و بازدانگان برحسب تعداد و موقعیت سلول های همراه subsidiary در اطراف استومات تیپهای مختلف روزنه تشکیل می گردد و اساس طبقه بندی روزنه ها را تکیل می دهد.
1-تیپ انومو سیتیک Anomocytic : استومات ها فاقد سلول های همراه هستند و یا به عبارت دیگر استومات ها با سلول های همراه نامشخص احاطه شده که از سلول های استومات قابل تشخیص نیست . این تیپ در خانواده های ختمی Malvaceae و کدو Cucurbitaceae و خشخاش Papaveraceae و آلاله Ranunculaceae و خانواده های شمعدانی ، کور ، گل میمون ها و گزها قابل مشاهده است
2- تیپ انیزو سیتیک Anisocytic : استومات بوسیله سه سلول همراه احاطه شده است ، که معمولا یکی از این سه سلول از دو سلول دیگر کوچکتر می باشد. مانند استومات های خانواده شب بو Brassicaceae و پروانه آسا Paplinoceae و همچنین خانواده توتون ، سیب زمینی و سدوم
3- تیپ پارا سیتیک Paracytic : هر یک از استومات ها توسط دو سلول همراه که به طور موازی در طول سلول های روزنه قرار گرفته اند احاطه شده است ، این تیپ در خانواده های روناس Rubiaceae ، پیچک ، ماگنولیاها ، نخودیها ، میموزا و انواعی از پروانه آساها مانند لوبیا ، بادام زمینی و تیره گل شراب وجود دارد.
4- تیپ دیاسیتیک Diacytic : اطراف استوات را دو سلول همراه که معمولا عمود بر سلول های استوماتی هستند احاطه نموده است . مانند تیره میخک Caryophyllaceae و خانواده آکانتا Acanthaceae
5- تیپ اکتینوسیتیک : Actinocytic به روزنه هایی گفته می شود که یاخته های روزنه را تعداد 6-4 یاخته کوچک به صورت شعاعی احاطه کرده است .
6- در گیاهان تک لپه ای مانند poaceae و Cypraceae سلول های دمبل شکل بوده یعنی در قسمت وسط باریک و ضخیم و در قسمت بالا به صورت حباب و دارای دیواره نازک می باشند. در هر طرف از این دو سلول دمبل شکل یک سلول همراه که بطور موازی با دیگری هستند قرار گرفته است. در خانواده لاله ها ، نرگس ها ، زنبق ها و ثعلب ها مشابه این یافت می شود
7- تیپ برگ بیدی Commelinaceae : در این تیپ اطراف سلول های روزنه را 4 سلول همراه احاطه کرده که این چهار سلول به صورت دو به دو و در مقابل هم قرار گرفته اند.

در بازدانگان دو تیپ روزنه وجود دارد ، که عبارتند از :
1-تیپ هاپلوکیل Haplocheile : بیشتر در خانواده سیکادها و Coniferes و Ginkgo مشاهده می شود در این تیپ سلول های همراه منشاء اپیدرمی داشته و هیچگونه ارتباطی با سلول های گارد ندارند، که این سلول های همراه ممکن است در یک ردیف یا دو ردیف نسبت به سلول های روزنه قرار داشته باشند.
2-تیپ سندوتوکیل Syndotocheile : سلول های همراه منشاء استوماتی دارندو تقریبا مانند تیپ پاراسیتک می باشد و بیشتر در گیاهانی مانند Gnetum و Welwitschia وجود دارد.

ضمائم بشره ای Epidermal Appendages :

به کلیه عنصرهای تشکیلات کوتیکولی ، کرکها یی ( موهایی ) که در سطح بشره دیده می شود ضمائم بشره ایاطلاق می شود. موها ( کرک ها ) اعم از تک سلولی و یا چند سلولی که در بشره ( اپیدرم ) دیده می شوند ، از بشره منشاء می گیرند. این موها را اصطلاحا ترایکم Trichomes می نامند. ترایکم یا موها اجزایی هستند تک سلولی یا چند سلولی و به اشکال مختلف سوزنی ، زگیلی – چنگالی منشعب شاخه ای و ستاره ای که در مطالعات سیستماتیک و تاکسونومی ودر شناسایی گیاه و تاکسون مربوط ، ارزش ویژه ایدارند و گونه های گیاهی و حتی واریته ها و هیبریدها ی بین گونه ای را به کمک ویژگی موهای آنها می توان شناخت. موها یا کرکها را از جهت ساختار سلولی و شکل آنها به انواع زیر تقسیم می کنند :
الف ) اقسام موها از نظر ساختار یاخته ای:
1-موهای تک سلولی Unicellular hairs
2-موهای چند سلولی Multicellular hairs
ب ) از نظر ساختار غده ای و ترشحی و یا فقدان آن نیز به دو صورت زیر دیده می شود.
1- موهای ترشحی ( غده ای ) glandular hairs
2- موهای غیر ترشحی Nonglandular hairs
ج ) اقسام موها از نظر شکل، سوزنی شکل در شمعدانی ، چنگالی Forked در انواعی از شب بوها و نوعی دندان شیری Leontodon hispidus و زنجیره ای یا تسبیحی در بشره کاسبرگ های انواعی از دندان شیری ها ، ستاره ای Stellate در برگ های چنار – قدومه و گونه ای دندان شیری به نام Leontodon asperimus و شمعدانی شکل مانند گل ماهور Verbascum و بشقابی یا سپری شکل که آنها را اسکوآمی فورم Squamiform نیز می نامند مانند موها بشره برگ های زیتون . نوعی دیگر موهای چند یاخته ای خشن وزبر هستند Shaggy hairs مانند انواعی از گاو زبان ها و نوعی دندان شیری.

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   

   www.plantbio.ir صفحه اول انجمن -> بخش دانشجویی -> بافت شناسی و مورفولوژی گیاهی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group